Kitaplar

68. Adım

"Bir haftadır, okuldan gelir gelmez, balkona çıkıp akşama kadar oturuyor, onun caddeden saat kaçta geçtiğini, bakkala kaçta girdiğini, içeride kaç dakika kaldığını, bakkaldan eve kaç adımda gittiğini defterime yazıyordum. Ama attığı adımların sayısından pek emin değildim. O gıcık apartman altmış sekizinci adımdan sonrasını saymama engel oluyordu. Sonraki adımlarını aklımdan saymak zorunda kalıyordum.”

68. Adım, arkadaşlığın, dostluğun, sevginin ve sokak oyunlarının peşine takılıp gideceğiniz, okulda, mahallede ve beklenmedik sürprizlerin başa bela olduğu anlarda dedektif gibi iz süreceğiniz eğlenceli bir öykü.

Arkadaşlık, okul, sokak oyunları ve sevgi üzerine
9+ yaş)Kırılmayan Hayaller

Camsu’nun da tüm çocuklar gibi ihtiyaçları var. Hayâlleri ve yapmak istedikleri var. Ama bedeninin cam oluşu her şeyi daha da zorlaştırıyor. Yapamadıkları ve yapmasına izin verilmeyen şeyler gün geçtikçe çoğalıyor. Ama Camsu’nun asıl hikayesi hakları için mücadele etmeye karar verdiğinde başlıyor. Bu kararla yola düşen Camsu’yu çetin bir yolculuk bekliyor.

Bu öyküyü kurgulayan on beş çocuk yanlarına Camsu’yu da katarak uzun bir yolculuğa çıktı. Elbette bu sadece Camsu’nun ve on beş çocuğun yolculuğu değil. Haklarının peşine düşen tüm çocukların, çocukları sırça köşklerde büyütmeyen ve onların yaşam yolculuğunu destekleyen yetişkinlerin, her şeye rağmen kırılmayan düşlerin ve gerçeklerin yolculuğu.

Bir hak uğruna bazen bir ömür verilse de, yolların ve yolculukların hiç bitmediğini biliyoruz. Umudumuz da hayâllerimiz de bitmiyor ve hiç bitmeyecek. Çünkü yaşam varsa umut da var... Ve umut en çok çocuklarda var.
Camsu’nun kırılmayan hayallerinin öyküsünü okuyup düşünerek,
düşüncelerinizi somutlaştırıp çizerek,
onları boyayarak ve kesip yapıştırarak
siz de bu yolculuğa çıkabilir,
siz de bizim yol arkadaşımız olabilirsiniz.

Oku düşün boya kes yapıştır.
3 boyutlu çocuk hakları öyküsü. 
(9+ yaş)


İstemiyorum İşte

“İçimde bağırıp duran, ‘Ben büyüdüm artık; kapıyı kendi anahtarımla açtım!’ diyen sesi kontrol etmeyi başaramadım. Neyse ki ağzımı elimle kapadım da kimse duymadı. Sanırım o yüzden içimdeki ses bana biraz kızdı ve karnımda tepinmeye başladı. Onu sakinleştirmek için, babamın genellikle bana sinirlendiği zamanlar yaptığı gibi, deriiin bir nefes alarak odama girdim, kapayı kapattım. Annemin, ‘Ellerini yıkmayı...’ cümlesinin yarısını kapının arkasında kaldı. Okulda öğretmenim, evde de annem sürekli hatırlatırken istesem de ellerimi yıkamayı unutamam ki! Sanırım şu yüz yaşına kadar bekleme işini de bir kez daha düşünmeliyim. Herkes bana hâlâ bebekmişim gibi davranıyor. Kimsenin benim büyüdüğümü anlayacağı falan yok!”

Büyüme, sağlıklı yaşam, aile ve kardeş
ilişkileri (8+ yaş)


Meraklı Bir Somon Balığının Maceraları

Meraklı ve Uyuşuk iki somon balığı. Meraklı soru sormayı ve öğrenmeyi çok seviyor. En iyi arkadaşı Uyuşuk ise yeni şeyler aramaktan pek hoşlanmıyor, bildikleriyle yetinmeyi tercih ediyor. İki arkadaş, yumurtadan çıktıktan kısa bir süre sonra, doğdukları nehirden başlayıp okyanusa uzanan, maceralarla dolu bir yolculuğa çıkıyor. Yolculuk sırasında zorlu bir yaşam mücadelesi veriyor, birçok yeni arkadaş ediniyor ve çok eğleniyorlar...

Meraklı, büyüme, yaşam-ölüm döngüsü ve dönüşüm üzerine sıcacık bir öykü...

Büyüme, yaşam ve ölüm döngüsü,
besin zinciri, doğa ve dönüşüm üzerine roman.
(
10+ yaş

Zeno ve Mondo
Dalgalarla Dans Eden Kurbağalar

Hişt, Hişt!..
Rüzgâr esiyor, güneş parlıyor, dünya dönüyor, bütün varlıklar nefes alıyor.
Duyuyor musunuz?

Zeno ve Mondo iki kurbağa. Zeno gözlerini kapatıp doğayı dinlemeyi seviyor. Kımıldamadan oturabilmeyi, bakmadan görebilmeyi, uzağı ve yakını hissedebilmeyi, hissettiği şeylere güvenmeyi biliyor. Mondo ise biraz dikkatsiz, aceleci ve kaygılı. Kendini duygularına kaptırıyor. Ama Zeno ile tanıştıktan sonra doğayla birlikte nefes almayı, onun bir parçası olmayı öğrenmeye başlıyor.

Dalgalarla Dans Eden Kurbağalar, renkler, sesler, duygular ve düşüncelerle dolu maceralı bir yolculuğun ilk durağı. Zeno ve Mondo dizisi sizi yaşamın ritmini, renklerini ve seslerini fark etmeye çağırıyor... Hişt, Hişt!

Bilinçli farkındalık, anda kalma, doğru nefes alma,
doğanın sesleri ve ritmi üzerine (8+ yaş)

Zeno ve Mondo
Herkesin İçinde Kurbağalar Zıplar

Hişt, Hişt!..
Rüzgâr esiyor, güneş parlıyor, dünya dönüyor, bütün varlıklar nefes alıyor.
Duyuyor musunuz?

Zeno ve Mondo iki kurbağa. Zeno gözlerini kapayıp doğayı dinlemeyi seviyor. Kımıldamadan oturabilmeyi, bakmadan görebilmeyi, uzağı ve yakını hissedebilmeyi, hissettiği şeylere güvenmeyi biliyor. Mondo ise biraz dikkatsiz, aceleci ve kaygılı. Kendini duygularına kaptırıyor. Ama Zeno ile tanıştıktan sonra doğayla birlikte nefes almayı, onun bir parçası olmayı öğrenmeye başlıyor.

Herkesin İçinde Kurbağalar Zıplar, Zeno ve Mondo dizisinin ikinci kitabı. Bu kitapta Mondo kendi içinde maceralı bir yolculuğa çıkıyor. Korku, endişe, stres ve kaygı duygularından sakinliğe ve dinginliğe doğru akmayı öğreniyor...

Mondo’nun içsel yolculuğu Zen felsefesinin durağanlığına ve anda kalabilmeye bir övgü.

Bilinçli farkındalık, anda kalma,
doğru nefes alma, içsel yolculuk ve korku kontrolü üzerine
(8+ yaş)

Editörlük

"Hayata Renk Ver Derneği (Harev) ve Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV) yayınlarının metin düzenlemesi ve editörülük

Bora Lenfoma Tedavisi Görüyor
Damla’nun Tümörü Var
Eda’nın Beyin Tümörü Var
Hasan Lösemi Tedavisi Görüyor
Sevim’in Maskesi